7 Haziran 2013 Cuma

DYAVOLSKİ MOST / Şeytan Köprüsü

Geçtiğimiz hafta Bulgaristan'daydık. Bizim için ufak bir tatil oldu. Yıllardır internette görüp de bir türlü yakından görme fırsatı bulamadığım Dyavolksi Most'u bu sefer görme amacındaydım. Nitekim öyle de oldu.Türkçesi Şeytan Köprüsü (Sheytan Kyupriyaolan bu tarihi köprü Bulgaristan'ın doğu Rodop Dağları'nda, Arda Nehri üzerinde bulunuyor. Tam olarak nerede diyecek olursanız Kırcaali ilinin Ardino kasabasında. Başkent Sofya'ya yaklaşık 315 km uzaklıkta bulunan köprüyü görmek için zorlu bir yolculuk geçirdiğimizi de belirtmeliyim. Hele Ardino'dan sonraki taşlı yol deyim yerinde ise bünyemi alt üst etti.


İşte geldiğimiz yol:))


Köprüye olan ilgi son yıllarda daha da artmış durumda. Eskiden sadece yöre halkının bildiği bu köprü, teknoloji sayesinde dünyanın dört bir yanından gelen insanla tanışma fırsatı bulmakta. Özellkle Hollandalıların istilasına uğramış gibiydi:))


Öğrendiğimize göre, 15. yüzyıl başlarında Osmanlı İmparatorluğu zamanında taştan yapılmış olan bu köprünün uzunluğu 56 m yüksekliği ise orta noktasında 12 metreye kadar ulaşıyor.
Arda Nehri eskiden azgın suları ile bilinirmiş. Ancak gördüğüm manzara biraz beni şoke etti. Değişen ekoloji ile birlikte su seviyesi inanılmaz derecede azalmış.


Bu güzel manzarayı görmek için gelenler de unutulmamış ve içerisinde şömine ve masalar olan bir dinlenme tesisi yapılmış. Biz de fırsattan istifade bu güzel manzara karşısında pikniğimizi de yapmış olduk:)


Ola ki bir gün yolunuz Bulgaristan'a düşerse bu güzel manzarayı görmenizi tavsiye ederim. 

Sevgiler.

1 yorum: