30 Nisan 2013 Salı

YEŞİL


Yeşil, Bursa'da bir semt, daha doğrusu bir mahalle olup semt olarak anılan bir yer. Şehre gelen turistlerin oldukça uğrak bir yeridir. İsmini Yeşil Türbe, Yeşil Cami ve imaretlerinden alır. Zaten Bursa denince ilk akla Ulucami ile birlikte Yeşil Cami ve Türbesi gelir. 


Yeşil Cami, Çelebi Mehmet Han tarafından yaptırılmıştır. Mimarı Hacı İvaz Paşadır. Cami erken dönem Osmanlı mimarisinin ilk örneklerindendir ve ters T planında yapılmıştır. Yüksek binalar yapılmadan önce Bursa’nın her yerinden görülebilecek bir mevkide imar edilmiştir. Osmanlı mimarisinde bütün duvarları çiniyle kaplı tek türbe olma özelliği de taşımaktadır. 

Mahallede bulunan evler ise ahşap ve bitişik şekilde sıralanmıştır. Eski evler restore edilerek şehre tekrar kazandırılmış; kimisi cafe restaurant, kimisi çarşı, kimisi ise dükkan olarak kullanılmaktadır. Her Bursa'ya gidişimde uğradığım yerlerden biri olan Hünkar Cafe'de bir yemek ve kahve molası veriyoruz.

Yemek için herkes özlenen bir tat sipariş vermeye gayret gösteriyor:) benim seçimim ise Pideli Köfte'den yana oluyor. Kelimenin tam anlamıyla tadı damağımda kaldı diyebilirim. Harika bir manzara eşliğinde yemeğimizi yedik.
Bursa ganimetlerimden biri gümüş lapis lazuli taşından yapılan sade bir kolye;
bir diğeri ise olmazsa olmazlarımdan Kestane ŞekeriSiz de Bursa'ya giderseniz Yeşil'in temiz havasını soluma fırsatı bulabilir, eşsiz yemeklerinden yeme fırsatı bulabilirsiniz. 

Sevgiler. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder