21 Ağustos 2013 Çarşamba

KALİAKRA KALESİ

Kaliakra, sadece Bulgaristan'ın değil belki de Doğu Avrupa ülkelerinin en güzel kalesi. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış bu kalenin ismi eski Yunancada güzel kale anlamına geliyor. 

Konum olarak Varna'dan 60 km, Kavarna'da ise 12 km. uzaklıkta.Yüzlerce kuş türüne ve yunuslara ev sahipliği yapmanın yanı sıra bu kadar güzel olmasının bir diğer nedeni de insan elinin pek değmemiş olması. Bölge olarak tamamen doğal diyebiliriz.Karadeniz'in suyuna dayanamayan kayalıkların görüntüsü ve muhteşem bir gün batımı insanı büyülüyor. Trak, Roman, Bizans, Bulgar ve Osmanlı gibi medeniyetlere tarih boyunca ev sahipliği yapan kale, tam olarak bilinmemekle beraber 13. yy ya da 14. yy'da yapılmıştır. Kalenin bir parçası Rus-Türk Savaşı esnasında zarar görmüştür. Ortaçağdan kalan kale duvarları zamanla restore edilmiştir.Kale içerisinde kilise, hamam, Dobruca prenslerine ait ikamet kalıntıları, korunaklı bir plaj, küçük bir kanyon, mağaralar, deniz feneri, müze ve su kuyuları bulunmaktadır. Günümüzde ise gelen turistleri ağırlamak için kafe ve restaurant ilave edilmiştir.

Kaliakra Burnu


Kaleye Giriş


Su Kuyusu


Değişik dönemlerden kalan kültürel kalıntılar
Mağaralarda bulunan müzeleri görmek için içeriye belirli sayıda kişi girebiliyor ve içeride çekim yapılması ise kesinlikle yasak.


Burası da Kaliakra Burnu'nun en uç kısmıAyrıca 70 metre yüksekliğe ulaşan kayalıkları ile ilgili yaygın oldukça yaygın bir hikaye de var. Osmanlılardan kaçmak için Kaliakralı 40 Bulgar kızı örgülü saçlarını birbirine bağlayarak kayalıklardan denize atlıyor. Bundan dolayı burası aynı zamanda Kırk Kızlar Kapısı olarak da bilinir.


Hediyelik eşya tezgahı.


Kale içerisinde geleneksel Bulgar ezgilerini duymak mümkün. 


Rüzgar enerjisini elektriğe çeviren rüzgar güllerinin sayısı sizi şaşırtacak kadar çok fazla. 


Dipnot olarak belirtmek isterim ki; her sene Temmuz ayında Kaliakra Rock Festivali adı altında bir müzik festivali düzenlenmekte ve bu etkinliğe dünya çapında ünlü rock grupları katılmaktadır. Ayrıca golf ile ilgileniyorsanız çok şanslı olduğunuzu da belirtmek isterim. Çünkü efsanevi golfçüler tarafından tasarlanan 3 tane golf sahası bulunmaktadır.

Yolunuz Kaliakra'ya düşerse kaleyi gezmeden, balık yemeden, rüzgar güllerinin altında bir gün batımı izlemeden sakın dönmeyin.

Sevgiler.

10 yorum:

 1. Kırk kızlar kapısı bilgisi çok hoştu.Rapunzeli bundan mı icat ettiler?:)

  YanıtlaSil
 2. i realy love this pictures
  check my blog if you want too:)
  NEW POST -> Tr3nDyGiRL Fashion Blog

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thanks for your nice comment Tr3nDyGiRL. I'm glad you enjoy it:)) See you..

   Sil
 3. WOW beautiful pics.
  I follow you on GFC and Bloglovin. Hopeyou will follow me back
  I wait for you on
  ramy-s.blogspot.com

  YanıtlaSil
 4. Thanks for the comment :)

  Nice pictures!

  xx

  Alina
  wavystyle.blogspot.de

  YanıtlaSil
 5. Beautiful there! :) Greetings. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thanks my friend and greetings to Poland:)

   Sil