18 Şubat 2013 Pazartesi

FOÇA


Foça'ya giderken sevinci üzüntüyü bir arada yaşadığım bir yolculuk geçirdim. Nedenlerini kendime saklayarak size bu şirin beldeyi tanıtmak istiyorum. 

Foça adını Akdeniz Foklarından almış olup, Yeni ve Eski Foça olmak üzere iki ayrı beldeden oluşan İzmir'in sevimli bir ilçesi. Bana Ayvalık'ı hatırlatmadı değil. İzmir'den bindiğimiz otobüsle yaklaşık 45 dk. sonra Yeni Foça'ya ayak basıyoruz. Öğrendiğimize göre Eski ve Yeni Foça arası da 20 dakikaymış. 

Otobüsten iner inmez sırtıma sert bir rüzgar çarpıyor ve irkiliyorum. Şoförün dediğine göre yılın büyük bir bölümünde Poyraz etkiliymiş. Hava güneşli olsa ne yazar, resmen donuyorum:))


Karşıda görünen tepede eskiden zeytin ağaçları varmış ancak çıkan bir yangın sonucu hepsi yanmış.   


Cenevizlilerin kurduğu Yeni Foça, eskiden Rumların yaşadığı bir yermiş. Ancak Mübadele sonrası Selanik'te yaşayan Türkler ile yer değiştirmişler. Oraya giden Rumlar Selanik'te Yenifoça isimli bir köy kurmuşlar. 

Evlerin çoğunluğu tek katlı ya da iki üç katlı. Bu mütevazi taş evlerinin çoğu bakımsız ama yıllara meydan okuyorlar.Burda da Çiçek Pasajı var:)


Yemekler tipik Akdeniz mutfağından; menüde bol zeytinyağlılar, değişik salatalar ve balık çeşitleri olunca yemek için kim hayır diyebilir ki. 

Sokaklar oldukça sessiz sakin sanırım kış olmasının büyük etkisi var.  
Sahilden iç kısımlara doğru yürüdükçe ufak çarşısını görüyoruz. 


Çarşıdan geçerken fotoğraf stüdyolarında bir ayrıntı gözüme ilişiyor. Genelde, çocuk, gelin damat fotoğrafları görmeye alışık olduğumdan vitrinde sadece asker fotoğraflarının olması ilginç geliyor bana:) 

Yollar ağaçlı ve çiçekli, boş sokaklarda ise sizi kediler, köpekler ve atlar karşılayabilir.
Evlerin çoğunluğu bitişik halde cadde üzerinde sıralanıyor. 

Sokakları oldukça dar. İki araç yan yana katiyen geçemez:)


Savaşlarda yaşamını yitirenler için bir anıt dikilmiş. 


Foça, mavi bayraklı plajlarından dolayı epey turist alıyor. Birkaç tatil köyü, oteller, pansiyonlar, butik oteller bolca mevcut. Yolunuz bir gün Foça'ya düşerse kış günü stresten uzaklaşabilir, yazın ise denizin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Foça ile ilgili anlatacağım daha çok şey var aslında. Bir sonraki yazılarımda paylaşıyor olacağım. 

Herkese iyi haftalar...

2 yorum:

  1. foca resimlerine bayıldım emeğinize ve güzel anlatımınıza sağlık

    YanıtlaSil
  2. Sevgili Melih,
    Yorumun için teşekkür ederim.
    Hulik

    YanıtlaSil